mrgfus.jpg
MRgFUS to technologia zogniskowanych ultradźwięków sterowanych obrazowaniem MR (rezonansem magnetycznym). Jest to innowacyjna i bardzo delikatna metoda leczenia mięśniaków macicy. Zabieg polega na użyciu wiązki ultradźwięków o dużej energii przy jednoczesnym obrazowaniu MR dla właściwego  planowania, regulowania i nadzorowania przebiegu procedury. Zastosowanie  MR umożliwia nie tylko precyzyjne leczenie mięśniaków macicy, ale też nadzorowaniu w czasie rzeczywistym temperatury w tkance docelowej. W ten sposób lekarz może na bieżąco optymalizować leczenie bez konieczności jego przerywania. Zabieg jest nieinwazyjny a Pacjentka po konsultacji lekarskiej może wrócić do swoich codziennych obowiązków już w dobę po zakończeniu leczenia.

Informacja dla Pacjentek.

Jak działa MRgFUS?

MRgFUS opiera się na precyzyjnym generowaniu wiązki ultradźwięków o dużym natężeniu podnoszących temperaturę tkanek od 60 °C do 80 °C, w wyniku czego dochodzi do punktowego zniszczenia mięśniaka, przy czym znajdująca się dookoła tkanka zostaje zachowana i niezniszczona. Mięśniak kurczy się i najczęściej nie powoduje już więcej dolegliwości. Obumarła tkanka zostaje w kolejnych miesiącach w znacznym stopniu usunięta przez układ immunologiczny Pacjentki. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą Rezonansu Magnetycznego, stale mierzącego temperaturę operowanych narządów. Procedura termodestrukcji mięśniaków nie jest inwazyjna, zabieg trwa około 4-5 godzin.

W czasie zabiegu Pacjentka znajduje się w czaszy MR (Rezonansu Magnetycznego), z założonym cewnikiem do pęcherza moczowego, skierowana brzuchem do przetwornika USG pozwalającego uzyskać obraz przekroju badanego obiektu. W czasie zbiegu podawana jest sedacja, czyli środki farmakologiczne obniżające napięcie i niepokój. Podawany jest również dożylnie kontrast, który ma za zadanie uwidocznić dane narządy i struktury, w celu postawienia właściwej diagnozy.

Procedura MRgFUS jest zabiegiem całkowicie nieinwazyjnym. Nie jest to operacja, nie nacina się skóry brzucha, nie ma utraty krwi. Efekt leczenia pojawia się po 6-24 miesiącach u około 70% Pacjentek.

Kto zasadniczo nie może skorzystać z leczenia MRgFUS:
 • Pacjentki z implantami metalowymi (również mniejszymi klipsami metalowymi) w okolicach brzucha;
 • osoby posiadające rozruszniki serca;
 • Pacjentki z rozpoznanym brakiem tolerancji na kontrast podczas MRT (nie zaliczają się do tego jodowe środki kontrastowe, stosowane w badaniu CT lub innych metodach z użyciem promieni rentgena);
 • Pacjentki w ciąży;
 • Pacjentki, których waga ciała przekracza maksymalne dopuszczalne obciążenie urządzenia (110 kg).
Możliwe skutki uboczne:
 • bóle brzucha;
 • zaczerwienienie skóry;
 • reakcja alergiczna po podaniu kontrastu;
 • krwawienie z dróg rodnych;
 • gorączka;
 • rzadko podrażnienie nerwów w zakresie miednicy małej, uszkodzenie jelita, uszkodzenie pęcherza.

Procedura przygotowania Pacjentki

do zabiegu usunięcia mięśniaków metodą MRgFUS

Wymagane badania:

 1. Grupa krwi
 2. Morfologia
 3. Kreatynina <1
 4. GFR ≥ 60
 5. Cytologia, bakteriologia
 6. Wielkość mięśniaka w badaniu USG poniżej 12 cm
 7. U kobiet powyżej 40. roku życia wynik badania histopatologicznego
  z wyłyżeczkowania jamy macicy

Po rejestracji telefonicznej po numerem telefonu 517 235 695 lub 41 34 17 832. Pacjentka zgłasza się ze skierowaniem od lekarza prowadzącego do sekretariatu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego na czczo o godz. 8-9 rano, celem wykonania badania USG, MR (Rezonansu Magnetycznego) oraz możliwych innych badań diagnostycznych.

 • Przed badaniem MR Pacjentka wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia oraz podpisuje zgodę na wykonanie procedur MRgFUS na narządzie rodnym.
 • Jeżeli proces kwalifikacji do zabiegu przebiegnie pomyślnie, Pacjentka otrzymuje drogą mailową lub telefonicznie informację o terminie zabiegu.

Skóra na brzuchu powinna być ogolona, przed zabiegiem można spożywać płyny, posiłki nie są zalecane.

Nieinwazyjne usuwanie mięśniaków macicy

Rejestracja
tel. 41 266 23 00
tel. 41 266 23 01
Rezonans magnetyczny - mr@szpitalkielecki.pl
Tomograf komputerowy - tk@szpitalkielecki.pl
artmedik-105.jpg

 Szpital Kielecki św. Aleksandra sp. z o.o.

       41-34-17-800        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.      25-316 Kielce, ul. Kościuszki 25

    design:     pawelkrol.it