ODDZIAŁ NEONATOLOGICZNY

pokoj_19.jpg
Od pierwszych chwil życia noworodek przychodzący na świat w Szpitalu Kieleckim objęty jest specjalistyczną opieką. W oddziale na najmłodszych podopiecznych czeka 35 miejsc – łóżeczek i stanowisk do intensywnej terapii. Dziecko od chwili urodzin przebywa razem z mamą w systemie rooming-in na salach dwu, trzy, czterołóżkowych lub pojedynczych salach o podwyższonym standardzie.
Oddział dysponuje wysokiej klasy sprzętem. Na wyposażeniu są między innymi inkubatory, Infant Flow do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodka, nowoczesne respiratory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry, kardiomonitory. Wykonywana jest szeroka diagnostyka obrazowa – USG, RTG, echo serca.

Lekarz neonatolog-pediatra jest obecny, obok ginekologa-położnika, przy każdym porodzie i sprawuje opiekę lekarską nad dzieckiem od urodzenia do chwili jego wypisu ze szpitala. W tym czasie lekarz codziennie bada noworodka, obserwuje, jak przebiega jego proces przystosowywania się do życia poza organizmem mamy. Obserwuje również proces żywienia dziecka i służy swoją wiedzą. W przypadku choroby prowadzi jego leczenie. Codziennie po wizycie lekarskiej informuje mamę o stanie jej dziecka. Jego stała obecność gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa dla noworodka, pozwala uniknąć wielu zagrożeń, które mogą się pojawić w pierwszych dobach życia, jak również zapewnia natychmiastową interwencję w sytuacjach tego wymagających.
W opiece medycznej nad noworodkiem od chwili urodzenia uczestniczą również pielęgniarki i położne. Bezpośrednio po porodzie opiekują się noworodkiem, pomagają mamie w czynnościach pielęgnacyjnych, uczą je procesu pielęgnacji i opieki nad potomstwem, przekazują wiedzę na temat żywienia, pomagają w trudnych sytuacjach, nadzorują prace pielęgnacyjne prowadzone przy dziecku przez matkę.

Oddział współpracuje z ośrodkami klinicznymi, gdzie w sytuacjach koniecznych noworodek może być przekazany do dalszego leczenia, np. chirurgicznego, kardiochirurgicznego, okulistycznego.

W opiece nad noworodkiem i matką personel realizuje obowiązujące zasady opracowane przez WHO i UNICEF zawarte w międzynarodowym programie o nazwie "10 kroków do udanego karmienia piersią".

Przy oddziale funkcjonuje Poradnia Neonatologiczna, w której prowadzona jest dalsza okresowa kontrola lekarska noworodków, które wymagają specjalistycznej opieki.

Kadra lekarska:
Ordynator
  • lek. med.Agata Rejman – specjalista pediatrii i neonatologii
Lekarze:
  • lek. med.Danuta Dobrut – specjalista pediatrii i neonatologii
  • lek. med. Maria Cedro-Bąkowska – specjalista pediatrii i neonatologii
Rezydent:
  • lek. med. Magdalena Lańska-Adamczyk – specjalista pediatrii i neonatologii
Pielęgniarka Oddziałowa:
  • Małgorzata Sikorska
Kontakt 
Gabinet ordynatora: 41 34 17 842
Pokój lekarski: 41 34 17 837
Dyżurka pielęgniarek: 41 34 17 838
Poradnia neonatologiczna: 41 34 17 897